Počet návštev: 2203995
Školský psychológ Príspevky Kontakty pomoci Šikanovanie a kyberšikanovanie Zippyho kamaráti a Kamaráti Jabĺčka Relaxácia Mesačné výzvy

Školský psychológ

Mgr. Nikola Bunček Prelovská

E-mail: buncek.prelovska@zscifer.sk

Náplň práce školského psychológa

• Orientačná psychodiagnostika (osobnosť žiaka, identifikácia porúch správania, nadania,...).
  • Individuálne, skupinové alebo hromadné poradenstvo.
  • Preventívne aktivity (besedy, prednášky, krátkodobé programy), intervenčné aktivity (dlhodobejšie programy zamerané na konkrétne problémy v kolektívoch).
  • Psychologické poradenstvo v oblasti rodinných, partnerských a ďalších sociálnych vzťahov.
  • Psychologické poradenstvo a konzultácie žiakom, rodičom a pedagogickým zamestnancom škôl a školských zariadení.
  • Úzko spolupracuje so školským špeciálnym pedagógom, asistentmi pedagóga, pedagógmi, výchovným poradcom, kariérnym poradcom a vedením školy.
  • Úzko spolupracuje s poradenskými zariadeniami.
  • Účasť na zápise žiakov do 1. ročníka.

Etika práce školského psychológa

Pri poskytovaní psychologických služieb sa školský psychológ riadi etickým kódexom psychológa ako aj etickým kódexom školského psychológa.

Presné znenie etického kódexu a etického kódexu školského psychológa je uvedené: http://www.slovenskapsychologickaspolocnost.sk/main.php?page=10-sk-Eticky_kodex , http://www.aspsr.sk/skolsky-psycholog/etika-prace .

Cieľ školského psychológa

Cieľom školského psychológa je vytvoriť na škole bezpečné, motivujúce a pokojné prostredie.

Kedy sa obrátiť na školskú psychologičku?

Žiak

• ak prežívaš strach, hanbu alebo trému pri odpovedaní, učení;
  • ak sa ti nedarí v príprave do školy, v učení;
  • ak prežívaš smútok zo straty a potrebuješ aby ťa niekto vypočul;
  • ak sa cítiš sám;
  • ak sa ti nedarí zvládať svoje emócie;
  • ak sa ti nedarí vyriešiť nejaký konflikt, hádku;
  • ak potrebuješ vylepšiť vzťahy so spolužiakmi, kamarátmi, učiteľmi alebo doma s rodičmi, súrodencami;
  • ak máš problém v láske alebo vo vzťahoch;
  • ak máš pocit, že ti niekto ubližuje v škole, na sociálnych sieťach alebo doma;
  • ak máš ťažkosti s alkoholom, fajčením, drogami, jedlom, spánkom, závislosťou na počítači, mobile;
  • ak sa potrebuješ porozprávať na akúkoľvek tému a nemáš s kým.

Nie je hanba požiadať o pomoc je to znakom zrelosti a odvážnosti.

Vypočujem Ťa, nebudem Ťa súdiť, pochopím Ťa.

Nezabúdaj, že všetko čo mi povieš je dôverné a ostane to iba medzi nami.

Ak máš obavy z osobného kontaktu v prípade potreby ma kontaktuj prostredníctvom
e-mailu:
buncek.prelovska@zscifer.sk , prípadne prostredníctvom rodičov, či pedagógov.

Rodič

• ak chcete konzultovať problémy vo výchove alebo učení vášho dieťaťa;
  • ak má vaše dieťa psychické problémy;
  • ak sa potrebujete uistiť vo voľbe strednej školy pre vaše dieťa;
  • ak má vaše dieťa adaptačné problémy pri nástupe do školy prípadne pri prestupe do školy;
  • pri akútnych krízach (úmrtie, rozvod, choroba) alebo pri iných traumatických situáciách;
  • pri zmenách v prežívaní (zmeny nálad, smútok, úzkosť, strata záujmov,...) a správaní (šikanovanie, záškoláctvo, sebapoškodzovanie, problémy so stravovaním,...)

Učiteľ

• pri riešení problémov žiakov v správaní a učení;
  • pri problémoch v sociálnej klíme v triedach;
  • pri pomoci s integráciou žiakov;
  • pri realizácii workshopov, prednášok, besied na aktuálne témy;
  • pri osobných problémoch, ktoré ovplyvňujú jeho prácu;
  • pri syndróme vyhorenia.

Užitočné odkazy: